Aktualności
Dawne mapy i plany miast - aktualizacja
Na Geoportalu Dolny Śląsk, w module „Dawne mapy i plany miast" dodanych zostało 56 panoram miast Friedricha Bernharda Wernhera.
Friedrich Bernhard Wernher był śląskim rysownikiem krajobrazów i miast. Swoje prace zawarł w 3000 stronicowej 5-tomowej „Topografii Śląska". Żył w XVIII wieku, urodził się na Śląsku i dużą część swojego barwnego życia spędził w naszym regionie.
Prace Wernera powstały w wyniku zamówienia na wykonanie wedut, które otrzymał w roku 1733 od największego w tamtym czasie wydawcy map, firmy Hommans Erben z Norymbergi. Miały one być uzupełnieniem planowanego wydania atlasu Śląska. Poczynając od roku 1735, wyszło w Norymberdze kolejno 11 tablic miedziorytniczych, zawierających 84 widoki Śląska pod wspólnym tytułem "Scenographia Urbium Silesiae" (za: pl.wikipedia.org).
Opublikowana warstwa powstała przy udziale pracowników Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w ramach porozumienia podpisanego miedzy obiema instytucjami.
Widoki, jak i informacje o starodrukach są pozyskiwane bezpośrednio z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego https://bibliotekacyfrowa.pl.